KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16121011
nr 1612 1011
Otto Mäkilä
(1904-1955), Finland
Oljemålning, St Jakobskyrkan, Stockholm. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x62 cm
Otto Mäkilä, finländsk målare född i Åbo 1904, död där 1955.
måndag 15 april 2024
kl 20:25:01
Otto Mäkilä
Läs mer om Otto Mäkilä